НОВОЕ ВИДЕО: Доклад иерея Михаила Родина (РПСЦ, Балаково) на Всемирном старообрядческом форуме 1 октября 2018 г.
Профиль автора →Прп. отца нашего Савы Вишерскаго, новгородскаго чудотворца (Пл).
14 октября 2026 года по н. ст. / 1 октября 7535 года от Адама
Краткое житие / Краткое слово о празднике
Уроженец города Кашина. Подвизаясь в одном из тверских монастырей, за добродетельную жизнь был избран братиею во игумена, но, избегая чести и славы, ища большего совершенства, ушел в Грецию, на Афонскую гору.
Возвратясь оттуда, некоторое время странствовал по монастырям, а затем основал обитель на р. Вишере, близ Новгорода. Поставив здесь церковь и келии для учеников, сам поселился на столпе, который построил своими руками. Проводя на нем в непрестанной безмолвной молитве всю седмицу, он сходил к ученикам только накануне воскресного дня, для духовного назидания братии, соборной молитвы и причащения Святых Тайн. Скончался в 1460 году, 80 лет от роду.
Молитвы
Служба:
Запев:
Преподо́бне о́тче Са́во, моли́ Бо́га о на́с.
Тропарь и кондак:
| Набранный текст гражданскими буквами | |
|---|---|
| тропaрь. глaс8, д7. T ю4ности своеS вeсь бGови пораб0тилсz є3си2 бlжeнне. и3 тогw2 рaди любвE, nтeчество и3 р0дъ њстaвилъ є3си2, въ пустhню всели1всz, и3 в8 нeй жест0кое житіE показaвъ. чудeсъ даровaніz t~ бGа пріsлъ є3си2 сaво прпdбне. моли2 хrтA бGа, спасти1сz дш7aмъ нaшимъ. | Тропарь, глас 4. От ю́ности своея́ ве́сь Бо́гови порабо́тился еси́ блаже́нне. И того́ ра́ди любве́, оте́чество и ро́д оста́вил еси́, в пусты́ню всели́вся, и в не́й жесто́кое житие́ показа́в. Чуде́с дарова́ния о́т Бога прия́л еси́ Са́во преподо́бне. Моли́ Христа́ Бо́га, спасти́ся душа́м на́шим. |
| кондaк8. глaсъ, }. Nтeчества прпdбне ўдали1всz, и3 в8 пустhню всели1всz. и3 тaмw на ст0лпъ в8шeдъ, и3дёже жeстоко житіE показaлъ є3си2. и3 мн0ги житіeмъ ўдиви1лъ є3си2. t ню1ду же даровaніz чудесeмъ t хrтA пріsлъ є3си2. поминaй нaсъ чтyщихъ пaмzть твою2. да зовeмъ ти рaдуйсz сaво џ§е нaшъ. [в7] С™aгw сщ7енном§нка кmпріaна, и3 | Кондак, глас 8. Оте́чества преподо́бне удали́вся, и в пусты́ню всели́вся. И та́мо на сто́лп вше́д, иде́же жесто́ко житие́ показа́л еси́. И мно́ги житие́м удиви́л еси́. От ню́ду же дарова́ния чудесе́м от Христа́ прия́л еси́. Помина́й на́с чту́щих па́мять твою́. Да зове́м ти́ ра́дуйся Са́во о́тче на́ш. |
На утрени
Ев. от Мф., зач. 43
| Старопечатное Евангелие 1637 г. | Набранный текст гражданскими буквами |
|---|---|
|
|
В подготовке. |
Текст Евангелия в электронном виде
В подготовке.
На Литургии
К Галат., зач. 213
| Старопечатный Апостол 1635 г. | Набранный текст гражданскими буквами |
|---|---|
|
|
В подготовке. |
Текст Апостола в электронном виде
В подготовке.
Ев. от Мф., зач. 10
| Старопечатное Евангелие 1637 г. | Набранный текст гражданскими буквами |
|---|---|
|
|
В подготовке. |
Текст Евангелия в электронном виде
В подготовке.
На утрени
Ев. от Мф., зач. 43
На Литургии
К Галат., зач. 213
Ев. от Мф., зач. 10
Храмы РПСЦ в честь святого / праздника
-
несть
Поучение дня
Исус Христос Своею смертью дал выкуп за нас. Мы обязаны были нести в виде наказания за свои грехи смерть; но Его смерть явилась выкупной платой или средством для освобождения нас от смерти как наказания за грех.
Видео дня
Использованные источники
Обсуждение
(0)




Поздравляем! Вы зарегистрированы!